Projekt "Sto godina nezavisnosti Poljske oko svijeta"

Poljski lektorati, katedre i instituti na cijelom svijetu videom obilježili 100-godišnjicu povratka poljske nezavisnosti (1918.-2018.)

U organizaciji Lektorata poljskog jezika Sveučilišta u Rijeci više od 350 studenata i skoro 40 lektorata, katedri i instituta poljskog jezika sudjelovalo je u snimanju pjesama najpoznatijih poljskih književnika.

U okviru projekta naslovljenog „Sto godina nezavisnosti Poljske oko svijeta“ snimljeno je ukupno 11 kratkih filmova. Filmovi su dostupni na YouTube kanalu: https://www.youtube.com/playlist?list=PL0DY-qrfhQW54kxNmPaHhAjSgCPq6ewll

U realizaciji videa sudjelovali su studenti sveučilišta u Rijeci, Osijeku, Zagrebu te studenti sveučilišta iz drugih zemalja, među ostalima iz Brazila, Azerbajdžana, Kine, Egipta, Indije, Maroka, Turske, Rusije, Francuske, Velike Britanije, Portugala i Njemačke.

Studenti su recitirali pjesme najpoznatijih poljskih književnika, među ostalim Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackog, Cypriana Kamila Norwida, Antonia Słonimskog, Adama Zagajewskog, Wisławe Szymborske, Czesława Miłosza, Jana Brzechwe, Juliana Tuwima i Zbigniewa Herberta.

Projekt je, osim obilježavanja stogodišnjice povratka poljske nezavisnosti, doprinio jačem međusobnom povezivanju lektora poljskog jezika u različitim dijelovima svijeta te služi promicanju poljskoga jezika u svijetu.

Projekt je osmislila i vodila lektorica Agnieszka Rudkowska.